Logo
Print this page

Belgia, sport: Kolejne etapowe zwycięstwa Belgów na finiszu Tour de France!

Belgia, sport: Kolejne etapowe zwycięstwa Belgów na finiszu Tour de France! Fot. Shutterstock, Inc.

W niedzielę zwycięzcą ostatniego etapu Tour de France został Belg Jasper Philipsen. Także dzień wcześniej w jeździe indywidualnej na czas mieliśmy belgijskiego tryumfatora, Wouta van Aerta.

Dla obu sportowców nie było to pierwsze etapowe zwycięstwo w tej edycji najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego świata. Wouter van Aert wygrał wcześniej 4. i 8. etap, a Jasper Philipsen był najlepszy w 15. etapie.

W sumie zawodnicy z Belgii wygrali w tej edycji Tour de France aż 6 z 21 etapów. W pierwszym etapie, jeździe indywidualnej na czas odbywającej się w Kopenhadze (tegoroczny TdF rozpoczął się w Danii), tryumfował Yves Lampert.

W klasyfikacji generalnej Belgowie nie odegrali jednak większej roli. Najlepiej spisał się Dylan Teuns, który zakończył zawody na 19 pozycji. Wouter van Aert był 22., a Tiesj Benoot 36.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Wyścigu dookoła Francji został Duńczyk Jonas Vingegaard. Drugie miejsce zajął Słoweniec Tadej Pogačar, a trzecie Walijczyk Geraint Thomas.

25.07.2022 Niedziela.BE // fot. Shutterstock, Inc.