Belgijski zespół zajął drugie miejsce w wyścigu solarnym!

Belgijski zespół zajął drugie miejsce w wyścigu solarnym! Fot. Jason Benz Bennee / Shutterstock.com

Belgijski zespół Agoria Solar zajął drugie miejsce w Sasol Solar Challenge w RPA w dniu 16 września. Studenci z tego samego zespołu wcześniej zajęli szóste miejsce w European Solar Car Championship.

Wyścig samochodów napędzanych energią słoneczną odbył się w dniach 9-16 września, zaś zespoły ścigały się na pętli między Johannesburgiem a Kapsztadem. Drużyna, która w określonym czasie pokonała najdłuższy dystans, została ogłoszona zwycięzcą.

Belgów pokonała holenderska drużyna Brunel Solar, która przez cały czas szła łeb w łeb z Agorią. „Jesteśmy dumni z naszych wyników” – powiedziała rzeczniczka Agoria Solar Team, Emma Stalmans. „To był pierwszy raz, kiedy braliśmy udział w wyścigu w RPA. Udało nam się przejechać sporą ilość kilometrów naszym solarnym samochodem”.

Łącznie belgijski zespół przejechał około 4000 km, największy dystans pokonany kiedykolwiek przez pojazd z Belgii zasilany wyłącznie energią słoneczną.

Niestety, z powodu nieco opóźnionego startu, uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych oraz problemu z jednym z ich akumulatorów, Belgowie nie byli w stanie dogonić swoich konkurentów.