Belgia, sport: Lech wygrał w Charleroi i awansował do Ligi Europy!

Belgia, sport: Lech wygrał w Charleroi i awansował do Ligi Europy! fot. Shutterstock

Sporting Charleroi przegrał w czwartek na własnym terenie z Lechem Poznań 1-2 i stracił szansę na grę w fazie grupowej tegorocznej edycji Ligi Europy.

Mecz miał dramatyczny przebieg: trzy gole, trzy słupki, niewykorzystany rzut karny, czerwona kartka, zmarnowana stuprocentowa akcja w ostatnich minutach…
Spotkanie lepiej rozpoczął Lech, który na przerwę schodził z prowadzeniem 2-0 po dwóch świetnych strzałach z dystansu Ramireza i Puchacza. Gospodarze też byli groźni, a po jednym z ich strzałów piłka trafiła w słupek.

Na początku drugiej polowy Bednarek obronił rzut karny, ale w 56. minucie kontaktowego gola dla Charleroi zdobył w końcu Fall i nadzieje gospodarzy na awans do fazy grupowej Ligi Europy znów odżyły. Tym bardziej, że przez ostatni kwadrans grali w przewadze, bo w 77. minucie Satka zobaczył drugą żółtą kartkę.

Także w końcówce wiele się działo. Po dwóch strzałach – raz Lecha, raz Charleroi – bramkarzy ratował słupek. W drugiej minucie doliczonego czasu gry idealną sytuację zmarnował Kamiński, który minął bramkarza, ale potknął się i nie zdołał umieścić piłki w pustej bramce.

W dużo gorszych nastrojach niż kibice Lecha byli w czwartek fani Legii Warszawa. Mistrzowie Polski przegrali na własnym terenie 0-3 z Karabachem (Azerbejdżan) i pożegnali się z europejskimi pucharami.

W piątek odbyło się losowanie grup Ligi Europy. Lech znalazł się w grupie D, a jednym z rywali poznańskiego klubu znów będzie belgijska drużyna, tym razem Standard Liège. Oprócz tego w grupie D znalazły się portugalska Benfica i szkocki Rangers FC.

W fazie grupowej zagrają trzy kluby z Belgii. Oprócz Standardu Liège są to Antwerp FC oraz KAA Gent. Mecze fazy grupowej Ligi Europy rozgrywane będą od 22 października do 10 grudnia (początek o godz. 18:55 lub 21:00).

Klub z Antwerpii trafił do grupy J, w której zmierzy się z Tottenham Hotspur (Anglia), Łudogorcem Razgrad (Bułgaria) i LASK Linz (Austria). Drużyna z Gandawy o awans do fazy pucharowej rywalizować będzie w grupie L z Crvena Zvezdą Belgrad (Serbia), Hoffenheimem (Niemcy) i Slovanem Liberec (Czechy).

W Lidze Mistrzów Belgię reprezentuje w tym sezonie Club Brugge. Drużyna z Brugii trafiła do grupy F, w której są też Borussia Dortmund, Lazio i Zenit Petersburg.